Ovocie a zelenina sú plné dôležitých vitamínov, ktoré sa tepelnou úpravou strácajú. Ak chcete uchovať v ovocí čo najviac týchto dôležitých zložiek usušte ho. Sušenie je najlacnejší, najmenej náročný a najzdravší spôsob uskladňovania ovocia.
Sušičky ovocia
Najlepší spôsob ako vysušiť ovocie je vložiť ho do sušičky. Môžete ich použiť aj na sušenie zeleniny, hríbov, rýb, byliniek a dokonca aj mäsa. Ak ste sa pre jednu z nich rozhodli mali by ste brať do úvahy pár faktov. Nie každá je totižto vhodná práve pre vás.
Výkon
Bežne sa výkon týchto spotrebičov pohybuje od 170 do 800W. V závislosti od druhu sušeného ovocia pôjde sušička niekoľko hodín nepretržite. Počas letných mesiacov a značnej zásobe ovocia takmer neustále. Preto radšej siahnite po spotrebičoch s výkonom okolo 500W.
Teplota
Teplota si môžete nadstaviť v rozmedzí 30 až 70°C. Môžete ju meniť plynulo (stavíte si presnú teplotu sušenia) alebo si vyberiete typ, kde sú minimálne 3 stupne teploty. V závislosti od druhu sušenej potraviny zvolíte stupeň.
Priestor
Aj keď sušičku budete využívať len pár mesiacov v roku venujte pozornosť priestoru kde budete suroviny sušiť. Minimálne by prístroj mal obsahovať tri misky, ale v ponuke sú aj druhy, ktoré majú 12, alebo 15 misiek. Niektorí výrobcovia ponúkajú možnosť dokúpiť si misky dodatočne.
Tvar
Sušičky na ovocie majú najčastejšie okrúhly tvar. Môžete ale nájsť aj prístroje v tvare obdĺžnika kde sa suroviny sušia na plechoch a nie okrúhlych miskách. Nemusíte sa obávať horšej kvality vysušeného ovocia. Prúd teplého vzduchu je rovnomerne rozvádzaný po celom objeme okrúhlej aj obdĺžnikovej sušičky.
Misky alebo sitká
Niektoré typy prístrojov majú miesto misiek sitká. Tie sú vhodné na usušenie drobného ovocia ako napr. malín, čučoriedok, ríbezlí, hrozna a pod. Tiež ich využijete aj pri uskladňovaní hríbov alebo byliniek.