Vysoké podpätky patria neodmysliteľne do každého ženského šatníka. Aj keď nepatríte k elegantným typom, raz za čas ich jednoducho potrebujete. Či už hovoríme o firemnej akcii, svadbe, alebo návšteve divadla, aspoň jeden pár by u nás jednoducho nemal chýbať. S ich nosením by ste to však, ani naopak, nemali príliš preháňať. Vplyv na naše zdravie je totiž naozaj výrazný.
Dôležité je hlavne to, ako vysoký opätok sa na našich topánkach nachádza. Výška do päť centimetrov je zdravá aj podľa odborníkov, pretože naše telo nezaťažujú žiadnym extrémnym spôsobom. Iné je to v prípade naozaj vysokánskych podpätkov. V obchodoch narazíte pokojne aj na takmer dvadsať centimetrové platformy, a to je naozaj veľa. V prvom rade trpia vaše prsty a chodidlá. Šikmý sklon spôsobuje, že je na nich neustále vyvíjaný tlak. To zapríčiňuje zlé prekrvovanie, takže časom môžeme začať pociťovať jemnú necitlivosť v končekoch prstov. Hrozia vám tiež otlaky a vznik zhrubnutej kože. Tá môže začať praskať a spôsobiť bolestivé otvorené rany, ktoré stoja za vznikom infekcií a iných kožných problémov.
Ďalším problémom sú nohy a hlavne ich lýtková časť. Svaly sú totiž vo veľmi neprirodzenej polohe. Nepohybujú sa tak, ako by mali, takže tuhnú. Taktiež v nich dostatočne neprúdi krv, takže si koledujete o puchnutie nôh. Ak podpätky nosíte počas bežných dní, mali by ste si ich aspoň niekoľkokrát vyzuť a dopriať svojim nohám trošku odpočinku. Dobré je ak si popritom popreťahujete svaly.
Zabrať dostáva aj chrbtica. Poloha celého tela je neprirodzená a tak vznikajú problémy. Ak už podpätky nosíte, snažte sa vždy držať svoje telo vzpriamené. Ak ich nosiť neviete, úplne na nich zabudnite.
Dôležité je vysoké podpätky striedať s klasickými nízkymi topánkami. Obuť si môžete trendové mokasíny, baleríny, alebo štýlové tenisky.. Verte, že váš outfit žiadnym spôsobom neutrpí na kvalite a estetike.
Vo všeobecnosti sú pre naše telo horšie topánky na ihličkách. Hrubší opätok nám zaručí lepšiu stabilitu, čo má výrazne miernejší negatívny dopad najmä na držanie tela.