Jedlo
Zdravý rozum diktuje, že najlepšia diéta je tá, ktorá je založená na potravinách, ktoré najčastejšie jedli ľudia najdlhšie. Štúdie ukazujú, že prvotná strava pozostávajúca z ovocia, zeleniny, orechov a semien, ako aj mäsa, rýb a vajec je najlepšia na kontrolu hmotnosti a na zmenšenie rizika chorôb, ako sú srdcové ochorenia a cukrovka.
Voda
Voda tvorí dve tretiny tela a vykonáva množstvo funkcií, ktoré pôsobia ako rozpúšťadlo, nosič živín, regulátor teploty a čistič tela. Hydratácia môže mať hlboký vplyv na našu vitalitu a energetickú úroveň, vrátane duševnej bdelosti. Snažte sa piť dostatok vody. Cez leto aspoň 3-4 litre a cez zimu 2-3 litre.
Pomalé jedenie
V našom rýchlom a uponáhľanom svete existuje tendencia jesť rýchlo. Treba sa vyhnúť jedeniu, keď ste rozptýlení, treba jesť pomalšie a mať na to dostatok času. Jedna konkrétna vec, na ktorú by ste sa mali sústrediť, je dôkladné žuvanie jedla, ktoré napomáha tráveniu.
Slnečné svetlo
Slnečné svetlo a vitamín D je spojený so širokým spektrom prínosov pre telo vrátane zníženého rizika viacerých foriem rakoviny, srdcových chorôb, sklerózy a osteoporózy, ako aj na zlepšenie imunitnej funkcie. Ako pravidlo platí, že vitamín D sa vyrába, keď je náš tieň kratší ako dĺžka nášho tela, keď je slnko na oblohe vysoko.
Dostatok spánku
Spánok má schopnosť optimalizovať duševnú a fyzickú energiu. Optimálna úroveň spánku (asi osem hodín v noci) je spojená so znížením rizika chronických ochorení a zlepšenia dlhovekosti. Jednou jednoduchou stratégiou, ktorá môže pomôcť zaistiť optimálne množstvo spánku, je skôr ísť spať. Dostať sa do postele do 10:00 alebo 10:30 je ideálne. Vypnutie počítača alebo vypnutie televízora skoro večer často prináša čas a priestor pre skorší spánok.
Pravidelné prechádzky
Prechádzky sú spojené s rôznymi prínosmi pre telo a mozog, vrátane zníženého rizika chronických ochorení, účinkov proti úzkosti a zlej nálade. Ideálnych je asi 30 minút každodenne.